regulaminy

polityka prywatności

możesz zadzwonić

696 644 611

możesz napisać e-mail

kontakt@kohani.pl

kontakt

Ćwicząc uważność, tak modną ostatnimi czasy, spójrz, ile codziennie wyrzucasz przedmiotów. Jak dużo z nim będzie żyła dłużej od Ciebie? Gdy zdamy sobie sprawę z własnej kruchości, z nikłości naszego trwania, zaczniemy dostrzegać to, co trwać będzie po nas. Czy na pewno w pośpiechu zjedzony lunch z jednorazowo, plastikowego pojemnika nie da się zjeść inaczej? Czy marchewka z hummusem musi być kupowana przez nas już umyta, pokrojona i podana w plastikowym kubeczku? Gdy kupuje ktoś jednego banana lub jabłko – czy musi je pakować w foliową torebeczkę? Uważnie przyjrzyj się swojej codzienności i tego, co można zrobić inaczej. O tym się przecież rozmawia. Mówią w radio, mówią w TV. Temat „less”/ „mniej” pojawia się przy kawie i herbacie.

 

Rozmów i pytań słyszymy wiele, czy da się zamienić folię na torbę bawełnianą, papierową, koszyk lub skrzynkę. O tym się rozmawia. Nie jeden klient zwraca uwagę drugiemu, czy aby na pewno taka ilość folii jest potrzebna. Świetnie! Bardzo się cieszę z tego, że na tapecie pojawiają się dyskusję o tym jak zastąpić butle z mydłem do rąk, jak zamiast plastikowych sztućców użyć drewnianych, czy konwencjonalne słomki zastąpić metalowymi, tekturowymi, czy słomianymi (!)

 

Wciąż jednak zbyt mało rozmawiamy o tym, ile ubrań i akcesoriów kupujemy. Czy faktycznie aż tyle i akurat takich ciuchów, kolczyków i torebek nam trzeba? Spójrzcie wchodząc do sklepu z odzieżą na ogrom towaru, na jego ilość i jakość. Zauważcie wieszaki i półki uginające się od swetrów, spodni, spódnic. Nawet o ich cenę mi nie chodzi, że jest zbyt wysoka w porównaniu z jakością. Nie chodzi mi tu o tak ważne wykorzystywanie dzieci i dorosłych, którzy z braku alternatywy dogorywają przy maszynach szyjąc na akord w tempie nieludzkim. Bo do tego wszystkiego trzeba najpierw przejść etap 1. Do tego etapu Cię zapraszam.

 

Etap 1 – popatrz i zobacz! Jakie i ile ubrań oraz dodatków jest Ci potrzebne? Ile z nich jest niezbędnych, a ile kupujesz i nie nosisz wcale. Pomyśl. Zanim coś się stanie nawykiem, musi pojawić się zachowanie. Zachowaniem tym będzie TA WŁAŚNIE PIERWSZA MYŚL! Zdaj sobie sprawę, ile rzeczywiście potrzebujesz. Czy te wszystkie, często ładne przedmioty są Ci potrzebne? Rozmawiaj, pytaj, dyskutuj. Znajdź na to czas, póki jest czas. A jest go coraz mniej, aby zacząć działania. Zaczynamy dostrzegać zmiany potrzebne do stworzenia bezpiecznego świata i bezpieczeństwa dla świata, który znamy. Bez dyskusji o tym, że tworzenie z tego, co już istnieje, bez poszukiwań rozwiązań, bez rozmyślań nic nie zdołamy. Ale one nie pojawią się znikąd. Ważna jest ta MYŚL, że może być inaczej. Inaczej, czyli jak?

Zgadzam się, że trudności pojawiają się w wielu aspektach, jak np. bielizna. Myśl się pojawia, znajdzie się hipoteza, znajdzie się sposób, metoda, rozwiązanie. Nie wszystko od razu. Po kolei, ale systematycznie. Myśl – recykling.

 

Pomyśl - recykling.

12 grudnia 2019